Strona główna » Firma transportowa – jakie ma zadania w transporcie drogowym?

Firma transportowa – jakie ma zadania w transporcie drogowym?

Głównym zadaniem firmy transportowej jest przewóz towarów na obszarze danego kraju oraz poza jego granicami. W zależności od katalogu świadczonych usług, dana jednostka może zajmować się wyłącznie transportowaniem towarów jak i koordynowaniem oraz przeprowadzaniem przeprowadzek.

Jedną z najpopularniejszych form firm transportowych są działalności kurierskie, które stanowią niekwestionowaną podstawę współczesnego rynku. Choć to nie jedyna możliwość dla osób, które prowadzą firmę transportową, rynek oferuje szereg możliwości.

Firma transportowa – co to jest?

W ramach prowadzonej działalności, firma transportowa zajmuje się przewozem towarów poprzez wykorzystanie przewozu lądowego. Bazuje w szczególności na nowoczesnych rozwiązaniach transportowych, które pozwalają na znaczące skrócenie czasu dostawy towaru.

Obecne czasy sprzyjają rozwojowi tej branży, dlatego pojawia się coraz większa konkurencja, choć dla każdego znajduje się własna część rynku. Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności, co rekompensują uzyskiwane dochody.

Podstawowe zadania firmy transportowej

W działalności transportowej konieczne może okazać się posiadanie specjalnych licencji i pozwoleń, które umożliwią prowadzenie działalności. Zwolnieni są z tego właściciele firm, w których transport odbywa się za pomocą pojazdu samochodowego lub zespołowi pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

W rezultacie firma transportowa może oferować nie tylko sam przewóz towarów, ale także ma za zadanie odpowiednie przygotowanie środków i warunków, które umożliwią transport. Równolegle, firmy transportowe muszą zajmować się także przygotowaniem dokumentów przewozowych.

Firmy transportowe to nie tylko przewozy

Firmy transportowe nieustannie poszerzają zakres świadczonych usług. W wielu przypadkach konieczne jest posiadanie dodatkowo innowacyjnego sprzętu, który wpływa na poprawę jakości usług. Z pewnością obok odpowiednich pojazdów i sprzętów konieczne jest posiadanie pracowników zapewniających płynność wykonywanych zadań.

Szersze grono odbiorców posiadają jednostki, które znajdują się w dużych miastach i to właśnie tam posiadają rozległy katalog świadczonych usług. Firmy transportowe zajmują się organizowaniem przeprowadzek, świadczeniem usług kurierskich dla danej jednostki na arenie międzynarodowej.

Firma transportowa a spedycja

Firma transportowa a spedycja

W zależności od preferencji i zapotrzebowania na rynku, właściciel firmy może zdecydować się na przewóz rzeczy lub osób w ramach transportu drogowego. Firma transportowa w ramach prowadzonej działalności może zdecydować się na pośrednictwo w ramach przewozu rzeczy.

Wówczas pełni rolę spedytora. W przypadku pracy jako spedytor nie jest potrzebne posiadanie dodatkowych zezwoleń i licencji, jeżeli zespół pojazdów lub pojazd nie przekracza masy wynoszącej 3,5 tony. W ostatnim czasie dostrzegalne jest ogromne zapotrzebowanie na rynku na spedytorów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na przebranżowienie co i tak nie zapewnia rynku.

Przewóz osób w ramach firmy transportowej

Osoba zamierzająca lub prowadząca firmę transportową może zdecydować się na świadczenie usług opierających się na przewozie osób w posiadanych pojazdach samochodowych.

W zależności od zapotrzebowania i specyfikacji zlecenia, może odbywać się za pomocą samochodów osobowych, autobusów lub samochodów, które posiadają ilość miejsc wynoszącą od 7 do 9, łącznie z kierowcą. Jest ono także rozpowszechniane ze względów ekonomicznych i ekologicznych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *