Warning: curl_exec() [function.curl-exec]: Sorry, socket access was denied. The contingent for this day has been exceeded, in /users/rozmiar/www/firma-transportowa_pl/wp-includes/Requests/src/Transport/Curl.php on line 204
Jak założyć firmę transportową i jakie trzeba spełnić wymogi?
Strona główna » Jak założyć firmę transportową i jakie trzeba spełnić wymogi?

Jak założyć firmę transportową i jakie trzeba spełnić wymogi?

Założenie firmy transportowej to podjęcie szeregu konkretnych działań. Jest nieco bardziej skomplikowane, niż rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej o standardowym, usługowym charakterze. O czym należy pamiętać i gdzie trzeba skierować pierwsze kroki?

Od czego zacząć?

Założenie firmy, niezależnie od jej profilu, należy rozpocząć od jej rejestracji. W zależności od planowanej formy własności (jednoosobowa działalność czy spółka), metody opodatkowania lub zakresu odpowiedzialności – poszczególne formuły zgłaszające mogą się od siebie różnić.

W przypadku firm jednoosobowych można prowadzić firmę np. w oparciu o wpis do CEiDG, gdzie podstawowym PKD będzie 49.41.Z, czyli transport drogowy towarów. Warto zaznaczyć, że nie musi to być jedyna usługa, która będzie wpisana do rejestru. Ten zresztą można dowolnie modyfikować na przestrzeni czasu funkcjonowania działalności.

Jakie urzędy warto odwiedzić?

Firma potrzebuje przede wszystkim rachunku bankowego. Specjalne, firmowe konto można otworzyć w dowolnie wybranej placówce.

Do stworzenia nowego konta klienta powinno wystarczyć zaświadczenie o zarejestrowaniu firmy i dowód osobisty właściciela (lub jednego ze wspólników, jeśli działalność przybrała formę spółki).

Oprócz banku zaleca się również nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się księgowością. Zewnętrzny partner pomoże przy reszcie formalności z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Konkrety – zezwolenie i licencja

Konkrety - zezwolenie i licencja

Prowadzenie firmy transportowej jest specyficzną formą prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku firm o standardowo usługowym charakterze nie są wymagane specjalnego rodzaju pozwolenia.

Inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się tą gałęzią biznesu. Warto jednak zaznaczyć, że z tego obowiązku zwolnieni są właściciele firm, którzy planują obsługę swoich klientów wyłącznie samochodami o masie nieprzekraczającej 3,5 tony, ale w pozostałych przypadkach nie obędzie się bez zezwolenia lub licencji.

Różnice pomiędzy zezwoleniem a licencją

Realizując usługi transportowe na terenie Polski wystarczy uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

W przypadku firm, które chcą prowadzić swoją działalność operacyjną również poza granicami kraju, konieczne będzie zdobycie licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy.

Aby uzyskać zezwolenie należy złożyć stosowną dyspozycję do Starostwa Powiatowego odpowiadającego siedzibie firmy. Z kolei o licencję należy wystąpić do Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Dodatkowe formalności dla licencji

Oprócz złożonego wniosku do GITD, należy dołączyć także certyfikat kompetencji zawodowych. Musi posiadać ją przynajmniej jedna osoba, która figuruje jako odpowiedzialna za kwestie transportowe w przedsiębiorstwie.

Sam certyfikat jest dokumentem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji oraz wiedzy niezbędnej do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Jego uzyskanie jest możliwe po sfinalizowanym egzaminie przeprowadzanym przez komisję egzaminacyjną działającą przy Instytucie Transportu Samochodowego.

Więcej formalności dla licencji

Certyfikat kompetencji zawodowych to nie jedyna formalność, jakiej należy dopełnić ubiegając się o licencję. Konieczne będzie również złożenie m.in. dokumentu potwierdzającego obecną sytuację finansową, oświadczenie o dysponowaniu bazą eksploatacyjną, zaświadczenie o niekaralności czy wykaz pojazdów na druku WPC.

Mimo złożoności i wielu formalności, czas oczekiwania na przyznanie licencji nie powinien przekroczyć miesiąca (choć zdarzają się oczywiście odstępstwa).

Założenie firmy transportowej to szereg przedsięwzięć. Z pozoru jest to wiele skomplikowanych czynności, ale szybko można przekonać się, że ich dokonanie wcale nie jest trudne i niewykonalne. Jak przy każdej działalności – należy liczyć się z pewnego rodzaju niedogodnościami, bez których jednak prowadzenie biznesu nie jest możliwe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *