Strona główna » Transport międzynarodowy – co obejmuje o jakie są jego główne kierunki?

Transport międzynarodowy – co obejmuje o jakie są jego główne kierunki?

Transport międzynarodowy to jak sama nazwa wskazuje proces przemieszczania towarów pomiędzy granicami różnych państw.

Jednak definicja transportu międzynarodowego jest zagadnieniem znacznie szerszym. Co obejmuje transport międzynarodowy i jakie są jego główne kierunki?

Czym jest transport międzynarodowy?

Na początek należy zaznaczyć, że nie każdy transport towarów pomiędzy granicami krajów nazywany jest transportem międzynarodowym.

Jest tak tylko wówczas, jeśli proces transportowy zaczyna się lub też kończy poza granicami Unii Europejskiej. Transport pomiędzy państwami znajdującymi się wewnątrz Unii nazywany jest transportem wewnątrzwspólnotowym.

Oficjalna definicja transportu międzynarodowego

To, czym jest transport międzynarodowy w świetle przepisów prawa, definiuje art. 83 ust. 3 pkt. 1 ustawy o VAT. Zamieszczona tam definicja opisująca transport międzynarodowy jako przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów, który obejmuje:

  • z miejsca nadania na terytorium kraju do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej,
  • z miejsca nadania znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia na terytorium kraju,
  • z miejsca nadania znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej (jeżeli trasa przebiega na jednym z odcinków przez terytorium kraju – tranzyt),
  • z miejsca nadania znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca nadania znajdującego się poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (jeżeli trasa przebiega na jednym z odcinków przez terytorium kraju).
  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach transportu międzynarodowego może występować również pośrednictwo oraz spedycję międzynarodową. Są one związane z usługami transportu towarów.

Rodzaje transportu międzynarodowego

Rodzaje transportu międzynarodowego

Transport międzynarodowy, tak jak każdy inny transport można podzielić ze względu na wiele kryteriów. Może być realizowany między innymi w dwóch wariantach: jako transport całopojazdowy i częściowy.

Transport całopojazdowy, inaczej Full Truck Load obejmuje towary, które zajmują całą powierzchnię ładunkową pojazdu. Cała przestrzeń załadunkowa przeznaczona jest wówczas dla jednego klienta. Natomiast transport częściowy, inaczej Part Truck Load to transport drobnicowy. W tym wypadku przestrzeń załadunkowa pojazdu podzielona jest na kilku odbiorców.

Główne kierunki transportu międzynarodowego

Transport międzynarodowy na co dzień realizowany jest w wielu kierunkach. Towary muszą bowiem docierać do każdej części świata. Istnieją jednak szczególnie popularne kierunki transportu międzynarodowego.

Jak łatwo jest się domyślić, jednym z głównych kierunków transportu międzynarodowego jest Azja. Duży przepływ towarów, między innymi z Chin generuje zapotrzebowanie na międzynarodowe usługi transportowe.

Transport międzynarodowy to pojęcie określające proces przemieszczania towarów pomiędzy granicami krajów nienależących do Unii Europejskiej.

W dobie globalizacji i dynamicznego rozwoju infrastruktury transportowej z roku na rok transportowanych jest coraz więcej ton towarów. Właśnie dlatego na rynku funkcjonuje tak wiele podmiotów oferujących przewozy międzynarodowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *